Konsultacja

Zadzwoń do nas

(+48) 696-416-628

Napisz do nas

adwokat@pawelbala.pl

Mundur i Prawo Rzeszów
01 marca 2024

SPOSÓB NA KRYZYS W POLICJI: DO SŁUŻBY WRÓCĄ EMERYCI

Sytuacja kadrowa w szeregach Policji jest trudna, co w szczególności widać w największych metropoliach. W dyskusji publicznej podaje się nawet liczbę 10 tysięcy "nieobsadzonych" etatów. Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt rozporządzenia, który ma zażegnać kryzys w sposób co najmniej kontrowersyjny, a to poprzez "postęp w medycynie".

 

Resort spraw wewnętrznych chce ułatwić powrót do służby policyjnym emerytom. To ma być antidotum na pogłębiający się kryzys kadrowy w polskiej policji. Dzięki zmianie kryteriów zawodowych do służby będą mogli wrócić funkcjonariusze o znacznej otyłości, niedowidzący, z oczopląsem czy po przebytych zawałach serca — informuje TVN24. "Postęp medycyny implikuje skuteczniejsze metody leczenia, umożliwiające odzyskanie często całkowitej sprawności w krótszym czasie, co przekłada się na odzyskanie pełnej zdolności do służby" — czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, cytowanym przez TVN24.

 

Zgodnie z art. 34c ust. 2 ustawy o Policji osoby takie będą zmuszone odbyć szkolenie podstawowe, jeżeli zwolnienie ze służby nastąpiło w okresie przekraczającym 3 lata.

Jak wygląda status prawny emerytowanego funkcjonariusza Policji ponownie przyjmowanego do służby w kontekście wysokości jego emerytury? Odpowiedzi udziela tekst ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, w szczególności art. 33a: "Jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę określoną w art. 12 albo w art. 18b ust. 1, emeryt ponownie został przyjęty do służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celno-Skarbowej lub Służbie Więziennej albo został powołany do zawodowej służby wojskowej, wysokość emerytury zostaje ponownie ustalona w sposób określony w art. 33b i art. 33c".

 

Przepis wskazuje, że w sytuacji ponownego powołania (emeryta) do służby należy po zakończeniu tej służby ponownie ustalić wysokość emerytury według sposobu określonego w art. 33b i 33c (ustalając nową podstawę wymiaru emerytury i doliczając nieuwzględnione okresy służby). Ponowne ustalenie wysokości emerytury przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów służby następuje na wniosek emeryta zgłoszony po zakończeniu tej służby.

 

adwokat dr Paweł Bała

Przeczytaj także:

27 marca 2025
Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym adwokat dr Paweł Bała został powołany w skład
21 marca 2025
Nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny stworzyła system gwarancji nieodpłatnej pomocy prawnej dla żołnierzy w sytuacji,
06 marca 2025
Szpieg zrobi zdjęcie bez zgody, a specłużby... muszą zapytać  Jeśli rozporządzenie ministra obrony narodowej weszłoby
19 lutego 2025
W rozporządzeniu o fotografowaniu obiektów obronnych coraz więcej wyłączeń Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało już piątą

Szukaj nas na