Zadzwoń do nas
(+48) 696-416-628
Napisz do nas
adwokat@pawelbala.pl
Służba żołnierza zawodowego w WP wiąże się z istotnymi ograniczeniami dotyczącymi działalności zarobkowej, w szczególności prowadzenia przedsiębiorstwa. Czy jednak ustawodawca dopuścił możliwość prowadzenia spraw przedsiębiorstwa przez żołnierzy zawodowych?
Zgodnie z art. 337 ustawy o obronie Ojczyzny:
Konstrukcja normy wskazuje, że jest to przepis ius cogens (bezwzględnie obowiązujący). Zakaz ten w szczególności dotyczy wchodzenia przez żołnierza zawodowego w skład organów:
Czy jednak bycie żołnierzem zawodowym całkowicie wyklucza możliwość prowadzenia spraw przedsiębiorstwa? Otóż kwestią szczególną pozostaje fakt bycia prokurentem w spółce prawa handlowego. Zgodnie z art. 109[1] Kodeksu cywilnego: § 1. Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Bez wątpienia prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. Prokura różni się od innych pełnomocnictw następującymi cechami: kręgiem podmiotów, które mogą udzielić takiego pełnomocnictwa, ograniczonym do przedsiębiorców, obowiązkiem ujawnienia prokury w rejestrze przedsiębiorców i w końcu ustawowo określonym zakresem, który jest szerszy od pełnomocnictwa zwykłego i ograniczony do działalności przedsiębiorstwa.
Prokura nie jest więc tożsama z zasiadaniem w organie spółki prawa handlowego i zakaz zawarty w art. 337 ustawy o obronie Ojczyzny nie obejmuje swym zakresem prokury, która jest szczególną formą pełnomocnictwa i pewnym sposobem na ominięcie ustawowych ograniczeń.
dr Paweł Bała
ADWOKAT
Przeczytaj także:
Szukaj nas na